0
0

ریاضیات و تاریخچه آن

1050 بازدید
ریاضی چیست؟

مقدمه

علم ریاضی به طور جامع مطالعه الگوی سازش، تحول، و فضا تعریف شده است؛ بصورت غیر رسمی تر، امکان دارد بگویند مطالعه اعداد و اشکال باشد. تعریف ریاضیات بر اساس وسعت دامنة آن و نیز بسط دامنة افکار ریاضی تغییر یافته است. در ادامه، به تاریخچه ریاضیات می پردازیم

ریاضیات زبانی مخصوص به خود دارد،که در آن بجای عبارات و علائم نقطه گذاری از اعداد و نمادها بهره وری میشود. در منظر صاحب فکران، تحقیق بدیهیات ساختارهای تکی تعریف شده، با استفاده از منطق و نماد سازی ریاضی حاصل می شود.

تاریخچه ریاضیات

اولین اعداد ثبت شده خط هایی بودند که روی یک چوب کشیده میشدند،که به اصطلاح به آنها چوبخط می گفتند.این خطوط به شکل دسته های کم دو یا پنج تایی کشیده شده بودند.در آخر به این دسته ها نمادهای خاصی اختصاص داده شد(5،2 و غیره)و یک دستگاه حساب کتاب تشکیل می شد.

ریاضیدانان اشکال خاصی را به جای عباراتی مثل “به اضافه” و “مساوی است با” وضع کردند،همچنین کلمات خاصی را برای بیان مفاهیم جدید اختراع نمودند.

اعداد حک شده روی سنگ ها

به طوری که در دوره ای این را علم عدد ، دوره ای علم فضا ، بعضی اوقات علم کمیات ، و زمانی علم مقادیر متصل و منفصل خوانده اند.ریاضیات درباره حساب ، هندسه ، جبر و مقابله صحبت می نماید که ما در مقاله به سراغ سرگذشت هر یک از آنها خواهیم رفت.

ساختارهای خاصی که در ریاضیات تحت بررسی و دانشیابی قرار می گیرند، بیشتر در علوم طبیعی سررشته دارند، و بسیار عمومی در فیزیک، اما ریاضیات ساختارهای دلایلی را هم بررسی می نماید که بصورت خالص درباره خود ذات ریاضی است، زیرا ریاضیات قادر هستند مثلاً، یک عمومیت باهم مَچ شده را برای زیر-میدانهای متعدد، یا ابزارهای مفید را برای محاسبات عمومی، تهیه کند. در آخر، ریاضیدانان زیادی در مورد مقاله هایی که مطالعه می نمایند که منحصرا دلایل علمی کاملی داشته، ریاضیات را به شکل هنری برای پروراندن علم، جدا از بحث تجربی یا کاربردی، نگاه می کنند.

واژه یابی

حساب کردن ، علم اعداد است. کلمه ی انگلیسی حساب ، ریشه ای یونانی دارد و به معنای اعداد است.

در شروع شهرنشینی ، ادمیزاد گوسفندان ، گاوها و بقیه حیوانات خود را با انگشتان دستش می شمرد. در واقع کلمة دیژیت که برای شمردن اعداد 0 تا 9 استفاده می شود، از یک واژه ای لاتین به معنی انگشت گرفته شده است.

بعدها ادمیزاد با علامت زدن روی چوب یا درختان ، اشیاء را می شمرد. اما این متود به زودی جای خود را به استفاده از علامتهایی باری هر یک از اعداد داد.

هندسه هم مطالعه انواع مختلف اشکال و ویژگی های آنهاست. همینطور مطالعه ارتباط میان اشکال ، زوایا و فواصـل است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://takinschool.com/?p=8041
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ریاضیات و تاریخچه آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.