0
0

هندسه مسطحه

1384 بازدید
flat geomeyry

هندسه مسطحه  زیر رشته ای از هندسه می باشد که با اشکال دو بعدی سر و کله می زند. درست است که ما در دنیایی سه بعدی وجود داریم ولی مطالعه هندسه مسطحه قادر خواهد بود بینش ما را درباره بعضی از خصوصیات اطرافمان عمیق نماید.

مفاهیم پایه ای هندسه حتی، دقیقاً همانگونه که معنی عدد ناملموس بوده و فقط در حد یک واژه است، از پروسه ای تجریدی که طی قرن ها، باعث زحمت بسیاری شده ، حاصل شده است.

در این باره، با گذشت از تفاوت‌های غیر ذاتی، مثل رنگ، شکل ویا ترکیب رویه‌ای، توجه نکردن به تفاوت های دیگر قطعه های حقیقی، به صورت های فضایی در سه بعد: طول ،عرض و ارتفاع خواهیم رسید.

با بهترین دبیران، هندسه را فرا گیرید، آموزشگاه تکین، پیشرو در مدرن بودن و ارزش دادن به تلاش های دانش آموزان، برای مشاهده و ثبت نام دوره ها، اینجا کلیک کنید

یک چیزی که وجود خارجی دارد، سه بعد، ولی رویه فقط دو بعد دارد. برای مثال، رسیدن 2 رویه به یکدیگر، یک خط را تشکیل می دهد که یک بعد و نقطه که محل تلاقی دو خط هستند، صفر بعد را تشکیل می دهد.

در هندسه مسطحه صفحه را همیشه به شکلی که داده شده است فرض می کنیم، و بررسی‌های هندسی را ، به طور کلی، در این صفحه اجرا می کنیم، اما در حالت‌های خاص بهتر می باشد که فضای اقلیدسی هم در مقام یک شی هندسی تصور گردد.

فضای اقلیدسی و هندسه ی مسطحه

به طور خلاصه

نقطه‌ها و خط‌ها معانی اساسی هندسه مسطحه ابتدایی اند. طبق تجربه، خط را بیشتر، به شکل مسیر نقطه‌ای تعریف می‌کنند که در صفحه به گونه ای در حرکت است که همیشه کوتاهترین راه بین دو نقطه را انتخاب می کند و تغییر سو نمی‌دهد: با این همه ،حتی در رهیافتی تیزبین تر نیز هیچ گونه تعریفی از خط و نقطه داده نمی‌شود ولی  در ریاضیات جدید رابطه‌های بین این دو نوع شی هندسی توسط اصل موضوعه (axiom)ها مشخص می‌شوند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://takinschool.com/?p=8176
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد هندسه مسطحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.